ויטראז' נטול עופרת

אתמול הוצאתי מתנור הזכוכית שלי גוף תאורה נטול מתכות: מדובר באהיל הויטראז' הראשונה ביקום (לפחות ככל הידוע לי) שעשוי אך ורק מזכוכית ולא משלב חומרים אחרים. דוגמת התחרה הכהה עשוייה מיציקת זכוכית דקה ושטוחה שאליה מוצמדות הזכוכיות הצבעוניות באמצעות התכה בתנור. לאחר שהאובייקט השטוח מוכן הוא עובר שריפה נוספת שבה הוא מתקפל ומקבל את צורתו הסופית.

אז למה בחרתי ללכת על טכניקה מסובכת במקום ליצור ויטראז' רגיל?

לפני כמה שנים למדתי לעבוד בטכניקת הויטראז' האמיתית, זאת שאתם מכירים מחלונות הזכוכית וממנורות הטיפאני הצבעוניות. היינו יותר מעשרה אנשים צעירים, מוכשרים ומאוחדים למען מטרה משותפת אחת – לא לשרוף את קצות האצבעות עם ציוד ההלחמה. אני חייבת לציין שהייתי רחוקה מאוד מלהצטיין בטכניקה המדוברת וגם העובדה שאני לא אוהבת לעבוד עם מכשירים חמים לא ממש עזרה. בכל מקרה, העבודות שלי התאפיינו בגימורים שניתן לכנות אותם בעדינות "לא מושלמים" כך שמהר מאוד הבנתי שלא מצפה לי עתיד מזהיר בתחום.

בשלב כלשהוא באותה תקופה התחלתי להרגיש כאבי עיניים מוזרים. ידעתי שאין לי בעיית ראייה וחשבתי שאולי אני סתם סובלת מאלרגיה, אבל יום אחד התברר לי מה הגורם האמיתי לתופעה המטרידה: כדי ליצור את עבודות הויטראז' היה עלינו לעטוף את הזכוכית בפס נחושת שאותה ציפינו בעזרת המלחם בבדיל (או תרכובת של בדיל, או אוראניום מועשר –  לכו תדעו ממה פסי המתכת התמימים למראה היו עשויים). בכל מקרה – מסתבר שכשמחממים מתכות יש להן נטייה לפלוט אדים רעילים, שאולי לא הורגים אותך אבל בהחלט מחשלים. כשהאדים האלה מגיעים לעיניים הם יכולים לגרום לכאבים ואדמומיות ובסופו של דבר גם לכאבי ראש. תענוג אמיתי.

וכמובן שזה לא הכל: חלק מהעבודות שעשינו שילבו גם עופרת – מתכת שמומלץ לא לגעת בה בידיים חשופות, כפי שגיליתי לזוועתי במהלך הלימודים בבצלאל (את קורס הויטראז' לקחתי באופן פרטי עוד לפני הלימודים). אם הייתי יודעת את כל זה מראש מעולם לא הייתי משתתפת באותו קורס רעיל.

למרות כל זאת אני אוהבת ויטראז'. המראה שלו, התחושה שהוא מעניק, עבודות האמנות שניתן ליצור באמצעותו, האור שעובר דרך הזכוכית ומותיר סימנים מרצדים בכל מקום. לשמחתי הרבה, לאחרונה גיליתי שהשילוב בין יציקות הזכוכית הדקות והכהות לבין לוחות זכוכית צבעונית יוצרים מראה מתעתע של ויטראז' מקצועי, עם כמה יתרונות מהותיים על פני הדבר האמיתי:

א. תהליך היצירה לא רעיל ב. התוצר המוגמר לא רעיל  ג. האפשרויות מבחינת צורה, צבע, חיתוכים וכדומה הן כמעט בלתי מוגבלות.

אם כן, סוף טוב הכל טוב. אני מצאתי דרך ליצור עבודות ויטראז' ללא מתכת, אתם גיליתם שעבודות ויטראז' עלולות להיות רעילות ורוב משתתפי הקורס מעולם לא השתמשו בידע שלהם, למזלם הרב. בינינו – למי יש כוח לחתוך אלפי זכוכיות….

ובנימה אופטימית זאת – אשמח לקבל תגובות, הערות ושאלות.

שלכם,
מיכל

פורסם בקטגוריה תערוכת זכוכית. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

3 תגובות בנושא ויטראז' נטול עופרת

 1. מאת יסמין סיון‏:

  מקסים!!

 2. מאת חגית‏:

  ראשית – מקסים.
  שנית – גם מקסים 🙂
  שלילית – מה גודל העבודות? האם יצרת קודם את הרשת הכהה בשריפה ראשונה ואחכ בשריפה שניה הצמדת את הזכוכיות הצבעוניות ושריפה שלישית הפלה?

 3. מאת רעיה למפרט‏:

  מקסים!!!
  מהיכן את בארץ והאם את מקיימת סדנאות??
  כל טוב,
  רעיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *