נייר זכוכית – חלק ב'/ קיריגאמי

מאז ומתמיד הושפעתי מעולם האמנות היפנית והתחום שריתק ועדיין מרתק אותי יותר מכל הוא דווקא אמנות הנייר שהיפנים פיתחו ושיכללו במשך דורות על דורות. כולם מכירים את המונח "אוריגאמי" (אורי – מהמילה לקפל, קאמי – מהמילה נייר), אבל האמת היא שהגאונות היפנית לא עוצרת רק בקיפולים וממשיכה לכיוון החיתוכים, או במילים אחרות: קיריגאמי! קירו זה לחתוך, למקרה שתהיתם.

ברגע שמתחילים לחתוך את הנייר חוקי המשחק משתנים כמעט לחלוטין: אפשר לקחת פיסת נייר שטוחה ולהפוך אותה בקלות לאובייקט גדול ותלת מימדי, וכל זאת על ידי יצירת כמה חריצים קטנים. הדוגמא המוכרת ביותר לשימוש בטכניקה הן השרשראות המבריקות שנתלות בסוכות ואפשר לפתוח ולסגור בקלות, אך כמובן שאת האמנות הזאת אפשר ליישם בכיוונים שונים – ממגזרות מתוחכמות ועד לכרטיסי ברכה נפתחים שעשויים מפיסת נייר אחת (מומחיות יפנית שנקראת אדריכלות נייר – Paper Architecture).

איך כל זה קשור לאמנות בזכוכית?

אם תסתכלו בתמונוה שלשמאלכם ובגלריה בתחתית הפוסט תוכלו לראות עבודות זכוכית שיצרתי בהשראת הקיריגאמי והתחילו ממשטח שטוח עם חריצים, ממש כמו באמנות הנייר. כמובן שכדי לפתוח אותן היה צורך בחימום בתנור וברצף של כישלונות, ניסוי וטעייה, אבל בסופו של דבר הבנתי את העיקרון ואני לא מתכוונת לעצור כאן: הדבר הבא יהיה מגזרות תלת מימדיות ענקיות – זה ייקח קצת זמן אבל יקרה בקרוב.

בסופו של דבר, האפשרויות שהטכניקה הזו מעניקה לי הן כמעט בלתי מוגבלות ואני מתכוונת לנסות כמה שיותר מהן ולדווח על התוצאות. אני לא מודאגת מכישלונות – את מה שלא יצליח אני פשוט אקמט ואזרוק לפח:-)

בינתיים בעוד אני גוזרת זכוכיות ועובדת על "נייר זכוכית/חלק ג'"  אשמח לשמוע שאלות, קושיות ותובנות.

שלכם,

מיכל

פורסם בקטגוריה תערוכת זכוכית. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת בנושא נייר זכוכית – חלק ב'/ קיריגאמי

  1. מאת יסמין סיון‏:

    נגזרות הזכוכית שלך מדהימות!!!
    איפה את מציגה אותן? אני חייבת לראות בלייב!!)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *